31 Ağustos 2019 Genel Tarafından

SAĞLIK İÇİN 7 MOTTO

Yazın bitmesiyle yeni bir dönem başlıyor. Bayramlar, tatiller, gezmeler derken bu dönemde ipin ucunu kaçırmış olabilirsiniz. Yeni bir ayda, yeni bir mevsimde yeni kararlar alıp uygulamaya ne dersiniz? Daha sağlıklı bir yaşam için oluşturduğumuz 7 mottoyu hayatınıza katıp alışkanlık haline getirerek sağlığınız için güzel bir adım atabilirsiniz.

1.Biraz Hareket !

Hava soğumaya başladıkça kapalı alanlarda geçirilen vakit artıyor. Bu da hareketin azalmasına neden oluyor. Bu durumun önüne geçmek için erkenden önleminizi alın. İster evde, ister spor salonunda spor yapmayı, hareket etmeyi ihmal etmeyin. Günlük yaşantınızda ise bazı küçük değişikler yaparak günlük fiziksel aktivitenizi arttırabilirsiniz:

Özel araçla gitmek yerine ara sıra toplu taşıma araçlarını kullanmak, 

metroda yürüyen merdiven yerine normal merdivenleri kullanmak, 

otobüsten erken inip yürüme mesafesini arttırmak,

evinizde asansör yerine merdivenleri kullanmak,

gün içinde pratik esneme egzersizleri yapmak gibi.

2. Sağlıklı Olanı Seç !

Günümüz şartlarında her zaman evde yemek yiyemiyoruz. Restoranlarda, misafirlikte, özel günlerde, gittiğimiz yerlerde yemek seçimi yapmamız gerekebiliyor. Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde bu seçimleri yaparken gözünüz genellikle en sağlıklı olanları aramaya başlayacaktır. Tabağınızı oluştururken ya da menüden seçim yaparken salatalara/sebzelere ağırlık vermeye özen gösterin.  Karbonhidrat seçiminizi tek çeşitten az miktarda yapmaya dikkat edin. Asitli, meyveli, şekerli ya da alkollü içecekler yerine su, sade maden suyu, ayran gibi sağlıklı içecekler tercih etmeye çalışın.

 3. Kızart-ma ! 

Doğru besini seçmek kadar doğru pişirmek de büyük önem taşır. Kızartmalara, kavurmalara, bol yağda pişirilmiş yiyeceklere veda edin. Kalori hesabının dışında kızartılmış besinlerde oluşan kanserojen bileşikler sağlık için büyük risk oluşturuyor. Bu yüzden sağlığınız için ızgara, fırın, haşlama, az yağda soteleme, poşe gibi sağlıklı pişirme tekniklerini kullanabilirsiniz. 

4. Doğaya Dönüş !

High angle point of view of female hands cutting Portobello mushrooms. Various fresh and healthy vegetables are on wooden table. Woman is cooking food. She is domestic kitchen.

Son yıllarda paketli yiyecekler beslenmemizin büyük bir kısmını oluşturur hale geldi. Hayatımızdan çıkarmak pek mümkün olmasa da olabildiğince azaltmak ve doğal besinlere yönelmek sağlık için önemli bir adım olacaktır. Hazır, paketli, katkı maddesi ve koruyucu içeren yiyecekler, beslenme düzenini bozmakla birlikte kilo alımına sebep oluyor, bağırsak mikroflorasını bozuyor ve birçok sağlık sorununa neden olabiliyor. Bu yüzden daha doğal, içeriği temiz yiyeceklere yönelmenizi öneriyoruz. Güvendiğiniz yerlerden alışveriş yaparak önce mutfağınızdan başlayın. Evde daha çok yemek yaparak dışarıda yemek yeme sıklığınızı azaltın, imkan varsa yemeğinizi yanınızda taşıyın. Taze meyvelere, kuruyemişlere ara öğünlerinizde sık sık yer verin. Yanınızda her zaman bu tip küçük ara öğünler bulundurmaya çalışın.

5. Su-la !

Bedeninizin, organlarınızın, hücrelerinizin her gün düzenli olarak suya ihtiyacı var. Su, yaşamın kaynağı, vazgeçilmez en önemli içecektir. Su tüketiminin  hem vücudun, organların, metabolizmanın çalışması, hem cildin nemli kalması, hem de kilo kontrolü gibi birçok önemli durumda etkisi büyüktür. Sağlıklı bireyler için günlük ihtiyaç değişmekle birlikte ortalama olarak basit bir hesapla;

Ağırlık (kg) x (30-35) ml 

olarak hesaplanabilir. Su tüketimini arttırmak için su şişenizi her zaman yanınızda bulundurmanızı öneririz. Suyunuzun içine taze nane, çubuk tarçın, elma vb. aroma verici besinler ekleyerek de tüketimi arttırabilirsiniz. Su içmeyi hatırlamak konusunda sorun yaşıyorsanız cep telefonunuza alarm kurarak kendinize hatırlatabilirsiniz. 

6.Vedalaş !

Size zarar verdiğini bildiğiniz ama kendinize engel olamadığınız bir kötü alışkanlığınız varsa bununla vedalaşmak için bir adım atmanın zamanı geldi. Sigara, alkol gibi bağımlılık yapıcı maddeler sağlığınız için büyük tehdit oluşturuyor. Kendinize daha fazla değer verin ve sağlığınız için bu alışkanlıklardan vazgeçin. Hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak daha iyi hissedeceksiniz.

7. Sev !

Önce kendinizi sevin ! Ailenizi, arkadaşlarınızı, çevrenizdeki insanları… Sevginin gücünü keşfedin. Varsa evcil hayvanınızı, sokaktaki hayvanları sevin, besleyin, yemeğinizi paylaşın. Saksıdaki çiçeklerinizi, ağaçları, bitkileri sevin. Tüm canlılara karşı sevgi beslemek aslında onlardan çok size kendinizi iyi hissettirecektir. Evcil hayvan beslemek ayrıca ilgi alanlarınızı genişleteceği için can sıkıntısına bağlı yeme ataklarının, psikolojik yeme ataklarının önüne geçmenize de yardımcı olacaktır. 

DİYETİSYEN SENA KONDAK

BETÜL CEYLAN SAĞLIKLI BESLENME VE DİYET MERKEZİ

Yorum Yapılmadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.