9 Eylül 2019 Genel Tarafından Diyetisyen Betül Ceylan

OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARININ BESLENMESİ

OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARININ BESLENMESİ

Okul çağı; çocukların büyüme, gelişme, öğrenme açısından en önemli çağıdır. Bu dönem boyunca okul çağı çocuklarının beslenmesindeki yapılan iyileştirilmeler çocukların okuldaki başarısını ve performansını olumlu olarak etkilemektedir.

Çocuğu yeterli ve dengeli beslenebilmesi için çocuğun, ailenin ve okul yönetimindeki kişiler ile öğretmenlerin beslenme konusunda eğitilmeleri önemlidir.

BESLENME ÇANTASINI HAZIRLARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Gününün çoğunluğunu okulda geçiren çocuklar için sadece evdeki beslenmesini sağlıklı ve düzenli yaptırmak tabi ki yetersiz gelecektir. O yüzden çocukların okuldaki beslenmesini de bir o kadar dikkatli hazırlamalıyız. Peki, nelere dikkat edilmeli?

  • Beslenme çantasında lifli meyve ve sebzeler mutlaka yer almalıdır. Sebze sevmeyen çocuğa bir anda sebzeyi sevdirmek mümkün olmayabilir. O nedenle beslenme çantası menüsüne az miktarda sebze eklemekle başlayıp, miktarı yavaş yavaş arttırabilirsiniz.
  • Ceviz, fındık ve badem tüketimi önemlidir. Aşağıda örnek beslenme çantası menüsü listemizdeki kuruyemiş miktarlarında da olduğu gibi çocuklara günde 3-4 adet ceviz, 50 gr. fındık veya 10 adet badem verilebilir.
  • Su tüketimi çocuğun boy, kilo ve fiziksel aktivitesine göre ihtiyacını karşılayabileceği miktarda mutlaka beslenme çantasına konulmalıdır.
  • Kızartılmış yiyeceklere, işlenmiş, paketli gıdalara beslenme çantasında yer verilmemelidir.
  • Gazlı içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu gibi besleyici değeri yüksek içecekler tercih edilmeli.
  • Her ne kadar çocuklar için çikolata vazgeçilmez olsa da, çocuğunuzun beslenmesinde çikolatayı sınırlandırmanız gerekir. Çocuğunuzun çikolata tüketimini kontrol edebilmek için, zaman zaman menüye az miktarda, örneğin az çikolatalı krepler hazırlayarak, ekleyebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun beslenme çantasına ekleyeceğiniz sandviç, kek, kurabiye gibi yiyecekler hazır şekilde satın alınmamalı, mutlaka evde hazırlanmalıdır.

  SAĞLIKLI BESLENME ÇANTASI MENÜLERİ

1.Menü : Peynirli tost – Ayran – 1 adet meyve

2.Menü : Hindi dilimli ve yeşillikli sandviç – 1 avuç çiğ badem

3.Menü : Peynirli omlet – Süt – Muz

4.Menü : Tam tahıllı ekmek arası köfte içine sebze – Ayran

5.Menü : Simit – Dil peyniri – Dilimlenmiş elma ve armut – Ayran

DİYETİSYEN SENA KONDAK – STJ. DİYETİSYEN YILDIZAY BAŞOĞLU

BETÜL CEYLAN SAĞLIKLI BESLENME VE DİYET MERKEZİ

Yorum Yapılmadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.