16 Ağustos 2019 Genel Tarafından Diyetisyen Betül Ceylan

KURBAN BAYRAMI SONRASI BESLENME

KURBAN BAYRAMI SONRASI BESLENME

Kurban Bayramında et tüketiminin ve tatlı tüketiminin arttığını biliyoruz. Hayvansal gıdaların tüketiminin artmasıyla bağırsak hareketleri azalır. Bu sebeple kabızlık daha da artan bir sorun olur. Kolesterol alımı artar. Bu yüzden bayram sonrası düzenli ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Peki, nasıl beslenmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

1-Posalı yiyecekler tüketmeye özen gösterin.

Posa tokluk süresini arttırır. Su tuttuğu için bağırsaklardaki hareketlerin hızlanmasını sağlar ve kabızlığın önüne geçer. Bağırsak kanseri riskini azaltır. Ayrıca basur, bağırsaklarda kese oluşumunun önüne geçer. Damar sertliği ve şeker hastalığı riskini azaltır. Suda çözünen posalı besinler, kolesterolü düşürür ve damarlarda birikmelerin önüne geçer. Bu yüzden bu dönemde posalı besinlere beslenmenizde yer verin. Özellikle bol yeşillik ve sebze tüketimini arttırmaya özen gösterin.

2-Su tüketimini arttırın.

Su tüketimi hem metabolizmanın çalışmasında, hem bağırsak sağlığı için hem de vücudun dengesi için büyük önem taşır. Bu yüzden mutlaka günde en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin. Suyunuza limon, çubuk tarçın, taze nane gibi besinleri ekleyerek aromalandırabilirsiniz.

3-Kahvaltıyı atlamayın.

Yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak ve güne hazırlamak için kahvaltı olmazsa olmazlardandır. Tercih edilen kahvaltı içeriği de çok önemlidir. Mideyi yoracak börek, poğaça, kızartma gibi ağır yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bunların yerine peynir, zeytin, haşlanmış yumurta ve tam tahıllar ve sebzelerden oluşan sağlıklı bir tabak hazırlayıp tüketmelisiniz.

4-Tatlı tüketimini azaltın.

Bayram ziyaretlerinde tatlı tüketimi artar ve kan şekeri seviyesinde dengesizlikler meydana gelir.Bu yüzden bayram sonrasında hamurlu, şerbetli ,sütlü, çikolatalı tatlıların tüketimini sonlandırın. Tatlı ihityacınızı meyvelerle karşılayın.

5-Egzersizi ihmal etmeyin.

İyi bir yağ yakımı sağlamak ve metabolizmayı hızlandırmak için düzenli olarak egzersizi arttırın. Günlük olarak yapılacak yürüyüşlerinizi mutlaka yapmaya özen gösterin. Bunu hayatınıza katıp rutininiz haline getirin. Bu şekilde kalıcılık sağlayabilirsiniz.

DİYETİSYEN SENA KONDAK – STJ. DİYETİSYEN YILDIZAY BAŞOĞLU

BETÜL CEYLAN SAĞLIKLI BESLENME VE DİYET MERKEZİ

Yorum Yapılmadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.