14 Ocak 2019 Genel Tarafından

KIŞ İÇECEKLERİ

Soğuk kış aylarında bazen içimizi ısıtmak, bazen enerji sağlamak, bazen de hastalıklardan korunmak için birçok çeşit sıcak içeceği tercih ediyoruz. Bu içeceklerden hangilerini ne sıklıkla ne miktarda tercih etmeliyiz bir bakalım.

SALEP

Salep, orkide bitkisinin yumrusudan elde edilir ve toz haline getirilir. Salep tüketirken dikkat edilmesi gereken şey katkı maddeleri ve şeker içeriğidir. Hazır paketlerde satılan salep karışımları çok düşük oranda salep tozu içerirken yüksek oranda şeker, nişasta ve aroma verici katkı maddeleri içermektedir. Salep tozu alıp, süt ve şekerle pişirip tarçın ekleyerek çok sık olmayacak şekilde tüketilebilir.

BOZA

En eski kış içeceklerinden biri olan boza, mayalanarak üretilir. Yanında leblebi ile servis edilen bozanın besleyici değeri de kalorisi de yüksektir. Sindirim sistemi üzerine olumlu etkileri vardır. Kilo almak isteyen bireyler için ideal bir tercih olacaktır. Kilo kontrolündeki bireyler nadiren tercih edilebilir.

BİTKİ ÇAYLARI

Ihlamur, papatya, kuşburnu, melisa, rezene… Onlarca çeşit bitki çayı kış aylarında bağışıklığınızı güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak için kurtarıcınız olabilir. Çeşit çeşit bitki çaylarının her biri birçok sorunu iyileştirmeye yardımcı olur. Bitki çayları genel olarak ödem attırıcı etkiye sahiptir. Kalorisiz olmaları sebebiyle günde 2-3 fincan tercih edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta aynı bitkiyi çok sık tercih etmemektir. Bitkisel ürünler olduğu için fazla kullanımı yan etki yapabilir. Bu yüzden çeşitlilik sağlayarak farklı bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Tabiki şekersiz 🙂

SICAK ÇİKOLATA

Kışın en sevilen içeceklerinden biri olan sıcak çikolata yüksek enerji içerir. Bu yüzden kilo kontrolünde olan kişiler için tüketim sıklığına dikkat edilmeli ve miktarı düşük tutulmalıdır. Süt, kakao ve biraz bal ile daha düşük kalorili ve daha sağlıklı sıcak çikolatınızı yapabilirsiniz.

DİYETİSYEN SENA KONDAK

BETÜL CEYLAN SAĞLIKLI BESLENME VE DİYET MERKEZİ

Yorum Yapılmadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.