1 Kasım 2018 Genel Tarafından Diyetisyen Betül Ceylan

İKİ ÖĞÜN ARASI SAĞLIK

İKİ ÖĞÜN ARASI SAĞLIK

Ara öğünler, öğünler arasındaki uzun zaman diliminde yapılan,  küçük atıştırmalıklardan oluşan öğünlerdir. 3 ana öğüne ek kişiye göre 1-4 ara öğün diyete eklenebilir. Ara öğün tüketimi ile ilgili birçok görüş vardır. Bu noktada kişiye özel diyetin önemi devreye giriyor. Ara öğün tüketilmemeli veya herkes ara öğün tüketmek zorunda demek bu yüzden yanlış olacaktır. Kişinin beslenme düzeni, metabolizma hızı, acıkma süresi gibi birçok faktör ara öğün tüketimini etkiler. Bu yüzden diyetisyen kontrolünde bir diyet programıyla ara öğünlü veya ara öğünsüz size özel bir beslenme alışkanlığı kazanmak daha sağlıklı olacaktır. Ara öğüne ihtiyacı olan kişiler için ara öğünler neden bu kadar önemli bundan bahsedelim.

Dengeli Kan Şekeri

Ana öğün sonrasında, yaklaşık 2-3 saat sonra kan şekeri düşmeye başlar ve kişilerde açlık hissi oluşabilir. Bir sonraki ana öğün saatine kadar aç hissetmek hem kişiyi mutsuz edecek hem de o öğünde daha fazla yemesine sebep olacaktır. Bu noktada küçük bir ara öğün ile açlık hissi baskılanır ve bir sonraki öğünde daha fazla kalori alınması engellenir. İki öğün arasındaki süre uzadıkça ara öğün gereksinimi artmaktadır. Fakat kısa süreli aralıklarda ara öğün tüketilmeyebilir.

Keyifli Bir Diyet

Özellikle kilo verme sürecinde olan bireyler için ara öğünlerin önemi büyüktür. Küçük, sağlıklı ara öğünlerle daha keyifli bir diyet programı kişiyi memnun edecektir. Tam olarak doygunluk sağlamasa da açlığı azalttığı için uygulanabilir ve sürdürülebilir olacaktır. Sık sık sağlıklı besinler tüketmek sağlıksız besinlere olan isteği de azaltmaya yardımcı olur.

Hızlı Metabolizma

 

Metabolizmanın çalışması için ona yakıt vermemiz gerekir. Sık beslenmek gün içinde metabolizmayı sürekli uyaracağı için metabolizma hızı artacaktır. Metabolizma hızının artmasına bağlı olarak da kilo kaybı hızlanır. Fakat kilo kaybı noktasında ara öğündeki besin tercihi ve miktarı önemlidir.

Ara Öğün Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sizi daha çok acıktıracak şeker ve şekerli besinler değil açlığınızı bastıracak sağlıklı besinler tercih edin.
 • Taze meyve-sebzeler, yulaf, tam tahıllı ürünler gibi lif içeriği yüksek besinler doygunluğunuzu arttıracaktır.
 • Süt, yoğurt, kefir, yağlı tohumlar gibi protein içeren besinleri de tüketerek tokluk sürenizi uzatabilirsiniz.
 • Tercih edeceğiniz besinlerin çeşidi kadar miktarı da önemlidir. Ana değil ara öğün olduğunu unutmayın, porsiyon kontrolüne dikkat edin.

Yapılan çalışmalarda;

Günde 1-2 öğün tüketen grupta, günde 3 ya da daha fazla öğün tüketen gruba göre diyabet riskinin daha fazla olduğu,

Ara öğün tüketen gençlerde hafif şişmanlık ve obezite oranının tüketmeyenlere göre daha düşük olduğu,

Toplamda aynı kaloriye sahip besinleri 2 öğünde ve 6 öğünde tüketen gruplar karşılaştırıldığında 6 öğünde tüketenlerde besinlerin termojenik etkisinin daha fazla olduğu ve günlük beslenmede ara öğünlere yer verilmesinin kilo vermede etkili olabileceği görülmüştür.

 Ara Öğün Örnekleri

 • Süt – meyve
 • Yoğurt – yulaf
 • Tam tahıllı poğaça
 • Galeta – bitki çayı
 • Leblebi – kuru üzüm
 • Kahve – hurma
 • Tam tahıllı simit – ayran

 ARA ÖĞÜN İÇİN SAĞLIKLI TARİFLERİMİZ

http://

http://

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Günün fit tarifi MİNİ DİYET POĞAÇA 😍 🔹 1 yumurta 🔹3 yk yoğurt 🔹4yk zeytinyağı 🔹2 su bardağı tam buğday un 🔹1 su bardağı yulaf kepeği 🔹3 yk buğday ruşeymi 🔹1 paket kabartma tozu İç harcı için: 🔹3 yk lor peyniri 🔹4 adet ceviz içi Yumurta, zeytinyağı ve yoğurdu iyice çırpın, diğer malzemeleri ekleyip yoğurun✊🏻 Hamuru 25-30 parçaya ayırıp içine lor peyniri ve cevizli harçtan ekleyip kapatın. Biz 27 poğaça çıkardık 😋 Üzerine yumurta sarısı sürüp keten tohumu, çörekotu ile süsledik 🤩 Fırında 180 derecede 20-25 dakikada pişti, 1 tanesi 55-60 kalori ✌🏻 #cekmekoyzayifliyor #çekmeköydiyetisyen #cekmekoydiyetisyen #diyetisyenimneyerneicer #diyetisyenbetulceylan #diyetisyenbetülceylan #dytbetulceylan #dytsenakondak #diyetisyensenakondak #diyetteyim #saglik #health #fitness #detoks #juice #sancaktepediyetisyen

Diyetisyen Betül Ceylan (@dytbetulceylan)’in paylaştığı bir gönderi ()

http://

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Günaydın🤗 Güne renkli bir başlangıç yapmaya ne dersiniz💚 Bugünkü tarifimiz Ananaslı Smoothie 🍍 Smoothieleri ara öğünlerinizde meyve yerine tüketebilirsiniz✌🏻 Az meyve bol sebze ile yapacağınız smoothieler daha düşük kalorili olacaktır ✔ Bizim tarifimize gelirsek; 🍍1 orta boy ananas (6 dilim) 🥒4 küçük boy salatalik 🍋1 adet limon 🥔1 orta boy zencefil 🍃2 tatlı kaşığı matcha tozu Tüm malzemeleri robottan geçirip 6 porsiyona bölecek şekilde su ekleyin vee smoothieniz hazır. 1 porsiyonu 65 kalori 🤩 AFİYET OLSUN😋 #cekmekoyzayifliyor #çekmeköydiyetisyen #cekmekoydiyetisyen #diyetisyenimneyerneicer #diyetisyenbetulceylan #diyetisyenbetülceylan #dytbetulceylan #dytsenakondak #diyetisyensenakondak #diyetteyim #saglik #health #fitness #detoks #juice #sancaktepediyetisyen #smoothie

Diyetisyen Betül Ceylan (@dytbetulceylan)’in paylaştığı bir gönderi ()

DİYETİSYEN SENA KONDAK – STAJYER DİYETİSYEN BETÜL SERTTAŞ

BETÜL CEYLAN SAĞLIKLI BESLENME VE DİYET MERKEZİ

Yorum Yapılmadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.