4 Şubat 2019 Genel Tarafından Diyetisyen Betül Ceylan

GERÇEKTEN MUCİZE Mİ? : CHIA TOHUMU

Chia tohumu son zamanların en popüler besini olmuş durumda. İçeriği zengin bir besin olmasıyla beraber sağlık içinde birçok faydası bulunmaktadır. İçerisinde bol miktarda protein, vitamin ve mineral bulunur. A, B, D ve E vitaminlerini ve demir, iyot, magnezyum, kükürt, manganez gibi mineralleri içerir. Lif oranı yüksektir, bu nedenle sindirim sistemine yardımcı olur. Saç, tırnak ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olur.  İçerisinde bulunan antioksidanlarla düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemine destek olur.

PROTEİN İÇERİĞİ

Diğer birçok tahıla göre protein oranı daha yüksektir. Aynı zamanda tüm elzem aminoasitleri uygun miktarda içermektedir. Gluten içermez. İçerisinde bulunan glutamik asit sayesinde düzenli kullanımda sinir sistemini uyarır ve immün sistemi güçlendirir, sporcular için dayanıklığın artmasını sağlar. Kan basıncını dengelenmesini sağlayan peptitler bakımından zengindir.

YAĞ İÇERİĞİ

Chia tohumunun yetiştiği yer, sıcaklık  ve hasat edilme zamanı yağ miktarı ile  yağ asidi örüntüsünü etkilemektedir. Ortam  ısısının artması doymuş yağ asidi miktarında  artışa neden olabilmektedir. Nisan-Mayıs aylarında  gelişen tohumların, hava sıcaklığındaki artışa bağlı olarak çoklu  doymamış yağ asidi oranlarında azalma olabilmektedir. Diğer bitkisel omega-3 kaynaklarına kıyasla daha yüksek oranda omega-3 içerir. Doymuş yağ içeriği oldukça düşüktür. Yağın omega-6/omega-3  oranı düşüktür, bu sayede kardiyovasküler hastalık riskini azaltıcı etki gösterebilmektedir.

POSA-LİF İÇERİĞİ

Chia tohumundaki posanın büyük bir kısmı çözünür posadır. Düzenli kullanımda çözünür posa sayesinde suyu tutup doygunluk hissini arttırır ve su tutma özelliği sayesinde jelatinize bir yapı kazanır. Yemek sonrası kan şekerinin yavaş yükselmesini sağlar. Ayrıca bağırsak sistemine yardımcı olur ve serum kolesterolünün emilimini engeller.

ANTİOKSİDAN İÇERİĞİ

İçerisinde antioksidan etkisi gösterebilen fenolik bileşiklerden bol miktarda bulundurur. Hücrede oksidatif dengeyi saylayarak diyabet, kanser gibi kronik hastalıklardan koruyucu özellik gösterir.

KARDİYOVASKÜLER HASTALIKLARA ETKİSİ

Doymuş yağ asiti alımının artması ve çoklu doymamış yağ asitlerinin alımının azalması kalp hastalılıklarının meydana gelmesinin öncü sebeplerinden biridir.  Chia tohumu doğal omega-3 kaynağıdır, bunun sayesinde kan trigliseridlerinin düşmesine ve kan kolesterol düzeylerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan birçok araştırmada düzenli kullanımda, diğer bitkisel yağ asitlerinden daha fazla doymamış yağ içermesi sayesinde, kan basıncının düzenlenmesi üzerine etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.

OBEZİTEYE ETKİSİ

Chia tohumu lif, mineral, protein, yağ bakımından zengin olması nedeniyle ağırlık kaybının sağlanması için kullanılabilecek lezzetli bir besindir. İçerdiği zengin, sağlıklı bileşenler sayesinde kilo vermenin yanında obezite üzerine olumlu etki gösterir. Kilolu ve obez- tip 2 diyabetli bireyler ile yapılan bir çalışmada enerji kısıtlı diyet ile birlikte günlük 30 g/1000 kkal chia tohumu tüketimi ile kilo kaybı, glisemik dengenin iyileşme ve kan CRP düzeyinde azalmaya yardımcı olmuştur. Ancak ABD’de yapılan bir araştırmada kilo vermeye direkt etkisinin bulunmadığı, düzenli kullanımda ve besin içeriği dengesinin sağlanmasıyla kilo vermeye etkisinin olduğu bildirilmiştir. Chia tohumu, içerisinde bulunan posa ve çoklu doymamış yağ asitleriyle birlikte kan glikoz seviyesinin olumlu seviyede azalmasına, tip 2 diyabetin yiyeceklerden kaynaklı zararlı etkisini chia tohumunu düzenli tüketimde azaltmasına yardımcı olur. Özellikle diyet posası içeriği sayesinde glisemik dengeyi ve öğün öncesi-sonrası kan şekerinin ayarlanmasına destek olur.

ÖZETLE

Chia tohumu sağlığa birçok olumlu etkisi olan bir besindir ve sağlıklı beslenmede tercih edilebilir. Fakat tek bir besinle sağlıklı beslenmek mümkün değildir. Chianın olumlu etkilerini görebilmek için genel olarak beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca sağlıklı beslenmek için chia tohumu olmazsa olmaz bir besin değildir. Chia tüketmeden de sağlıklı beslenmek mümkündür.

DİYETİSYEN SENA KONDAK – STJ. DİYETİSYEN ELİF REİS

BETÜL CEYLAN SAĞLIKLI BESLENME VE DİYET MERKEZİ

Yorum Yapılmadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.