25 Ekim 2018 Genel Tarafından Diyetisyen Betül Ceylan

BEYİN DOSTU: CEVİZ

BEYİN DOSTU: CEVİZ

Omega-3 içeriğiyle beyin dostu olarak bilinen, sevilen, tüketilen cevizin ileri yaşlarda alzheimer gibi hastalıkları önlemede etkili olduğu bilinmektedir. Genel bilişsel yeteneklerde iyileşme sağlayabildiği ve halk sağılığı açısından kolaylıkla kullanılabilecek bir ürün olması sebebiyle beslemenizde mutlaka bulunması gerekir. Bu yazımda sizlere cevizin diğer faydalarından ve yapılan son çalışmalardan bahsedeceğim.

DİYABETE ETKİSİ

NHANES’ in 2018 yılında yaptığı çalışmanın sonucunda ceviz tüketiminin Tip-2 Diyabet için olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür. Cevizin, içerdiği birçok yararlı besin öğesiyle diyabet ve diğer kardiyometabolik risklerin azalmasına yardımcı olabileceği sonucuna varılmıştır. Ceviz tüketenlerin tüketmeyenlere göre diyabete yakalanma riski daha düşüktür. Ayrıca diyabetli hastaların ceviz tüketiminin düşük olduğu yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır.

KALP DAMAR SAĞLIĞI

Kandaki yağ değerlerinin yükselmesi (LDL, total kolesterol, trigliserit) kalp damar sağlığı bakımından oldukça risklidir. Yapılan çalışmalarda sağlıklı beslenmeyle birlikte diyete 43 gr ceviz eklenmesinin kan yağ profilini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. 2018 yılında yapılan bir meta-analiz çalışmasına göre de cevizin diyete dahil edilmesi, vücut ağırlığını veya kan basıncını olumsuz etkilemeden kan lipit profilini iyileştirmektedir.  Diğer bir çalışmada da günde 42 gram ceviz tüketiminin, kalp-damar hastalıklarının risk faktörlerini anlamlı derecede azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca polifenol içeriğiyle antioksidan etki gösterir, kalp hastalıkları ve kanserden korunmada güçlü bir rol oynar.

 

KİLO KONTROLÜ

Ceviz yağ grubuna dahil olan bir besindir. Fakat en sağlıklı yağ kaynaklarından biridir. Bu yüzden sağlıklı beslenmede doğru miktarda tüketimi önerilmektedir. Kilo kontrolüne etkisiyle ilgili yapılan çalışmalara bakacak olursak adinopektin hormonu öne çıkanlar arasında.

Adinopektin hormonu açlık durumunda yükselirken yemek sonrasında miktarı azalmaktadır. Obezitede adinopektin düzeyi azalırken kişi kilo verdikçe adinopektin düzeyi artmaktadır. Ayrıca insülin direnci ve Tip-2 diyabet hastalarında da adinopektin düzeylerinin düşük olduğu görülmüştür. Ceviz ve tereyağının karşılaştırıldığı bir çalışmada bir grup ceviz içeren bir öğün, bir grup ise tereyağ içeren bir öğün tüketmiş ve sonrasında adinopektin düzeyleri karşılaştırılmıştır. Sonuçta ceviz tüketenlerin adinopektin düzeylerinin tereyağlı öğünü tüketenlere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Omega-3 içeren bir öğün sonrasında adinopektin düzeyi artarken kandaki serbest yağ asitleri azalmaktadır.

 

AYNI ZAMAN BAĞIRSAK DOSTU

Bağırsak sağlığı için prebiyotikler ve probiyotikler oldukça önemlidir. Cevizin bağırsak mikrobiyotasına olan olumlu etkileri ile ilgili birçok çalışma mevcut. Ceviz, yapısındaki yararlı yağ asitleri ve ince kabuğundaki lif nedeniyle, bağırsaklarda bulunan yararlı probiyotik bakterilerin gelişimini olumlu etkiliyor. Ceviz içerisindeki polifenol bileşiklerle de prebiyotik etki göstererek bağırsak sağlığına katkı sağlamaktadır. Yapılan bir çalışmada 8 hafta boyunca 43 gr ceviz tüketiminin bağırsaklarda probiyotik ve bütirik asit üreten türleri arttırarak bağırsak sağlığını geliştirdiği görülmüştür.

NE KADAR TÜKETELİM?

Önerilen miktarlar kişiden kişiye değişmekle birlikte 1 porsiyon ölçüsü 2 adet bütün cevizdir. Salatalarınıza sıvı yağ yerine ceviz ekleyerek, ara öğünlerinizde meyvenin yanında tüketerek, sağlıklı tariflerinizde yağ yerine kullanarak ceviz tüketimini çeşitlendirebilirsiniz.

DİYETİSYEN SENA KONDAK

BETÜL CEYLAN BESLENME VE DİYET MERKEZİ

Yorum Yapılmadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.