17 Ağustos 2019 Genel Tarafından Diyetisyen Betül Ceylan

BESLENME TRENDLERİ

Değişen yaşam koşulları hayatımızda her alana etki ettiği gibi beslenmemize de etki etmiştir. İş hayatı, stresli yaşam koşulları beslenmemizin şekillenmesine sebep olmuştur. Hızlı dijitalleşme ve sosyal medyanın da yaygın iletişim ve etkileşim sağlaması, trendlerin belirlenmesinde önemli bir etken olmuştur. Bu yazımızda popüler diyetlerin neler olduğunu, kimler tarafından nasıl uygulanabileceğini inceleyeceğiz.

Organik Beslenme    Sürdürülebilirliğin yanında, yetiştirilirken hiçbir kimyasal madde, sentetik gübre, genetiği değiştirilmiş organizmalar ve iyonlayıcı radyasyon kullanılmamış ürün anlamına geliyor. Sağlığımız için tüm bu zararlı etmenler çıkarıldığında, organik ürünlerle beslenmenin vücudunuz için besleyici olmasını umarız;  fakat herhangi bir gıdayı organik olduğundan dolayı tüketmemiz için kendimize izin verdiğimizde, aslında kendimizi kandırıyor olabiliriz. O yüzden organik gıdaların da sağlıklı ve besleyici olanlarını tercih etmeliyiz.Ketojenik  Beslenme

       Çok düşük karbonhidrat ve yüksek miktar yağ alarak uygulanan, vücudun ana enerji kaynağı olarak glikoz değil, keton cisimlerini kullandığı beslenme tarzına ketojenik diyet denir.

     Ketojenik beslenme tarzında vücuttaki birçok metabolik süreç değiştiği için birçok olumlu hücresel, hormonal ve fiziksel değişiklik olur. İşte bu sebeple ketojenik diyeti tedavi edici olarak birçok farklı hastalıkta kullanılır. Dolayısıyla sanılanın aksine ketojenik diyet sadece yağların yakılmasını sağlayan bir beslenme tarzı değildir.       Faydaları ise;

      Daha iyi mental kapasite ve odaklanma gücü sağlar
      Kalp damar sağlığında iyileşme, LDL düşüşü ve HDL artışı gözlenir.
      Kas kütlesini koruyarak yağ oranının azaltılmasını sağlar.

   Yapılan araştırmalar sonucu ketojenik diyetin olumlu sonuç verdiği hastalar ise insülin direnci olan bireyler, aşırı kilolu bireyler, polikistik overli kadınlar, ağır antrenman yapan bireyler, tip-2 diyabetli bireyler, Alzheimer ve diğer nörolojik hastalıklara sahip kişilerdir.
     
       Ketojenik diyet pek çok metabolik değişikliklere sebep olmaktadır. Diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır.
    


Raw Food

      Raw food, doğanın bizlere sunduğu besinleri, sebze ve meyveleri, en saf haliyle tüketmeye dayalı bir beslenme biçimidir. Besinler ya çiğ olarak, ya kurutularak ya da 45 derecenin altındaki ısılarda pişirilerek yenmektedir. Dünyanın en eski beslenme şekli olarak da bilinir. Bunun sebebi ise ateşin henüz bulunmadığı zamanlardaki beslenme şekline benzemesidir.

Bu beslenmede genel olarak öğünleri ısıya maruz kalmamış çiğ besinler, meyveler, kuruyemişler ve yağlı tohumlar oluşturmaktadır. Et ve ürünleri, süt ve ürünleri ve şeker bu beslenmede yer almaz.


    Sezgisel Beslenme (Intuitive Eating)


          Sezgisel Beslenme genel anlamda insanların kendi bedenlerini dinleyerek beslenmeleri gerektiği yaklaşımına sahip bir beslenme biçimidir. Bu beslenme yaklaşımına göre insan doğası gereği ne yemesi gerektiğini seçecek iç güdülere sahiptir. Fakat günümüzde bu içgüdüleri köreltecek çok fazla sayıda uyarıcı vardır. Bu, erken  doygunluk hissine ya da hiç doygunluk hissetmemeye yol açabilir. Bu sebeple içgüdülerimizi  tekrar  duyabilmemiz için uyarıcıları ortadan kaldırmamız gerekmektedir. Örnek olarak yemek yerken telefonla ya da televizyonla ilgilenmemek gibi.

          Sezgisel beslenme yaklaşımı sayesinde insan kendi bedenini dinler neye ihtiyacı olduğunu bilir ne zaman ve ne yemesi gerektiğini de kendi seçer. Bu sayede bir diyet listesine bağlı kalmanın stresi yaşanmaz. Diyetin beraberinde getirdiği psikolojik kaynaklı sorunlar son bulabilir. Ancak sezgisel beslenmede duygusal dalgalanmalar sonucu daha fazla yeme isteği ya da yememe isteği de meydana gelebilir.  Doyana kadar yemeye dikkat edilmelidir.


       Sağlıklı Kaseler (Bowl)          Gerek vakit tasarrufu amacıyla gerekse sosyal medyanın etkisiyle popüler  olmuş smoothie bowlları aslında içinde pek çok çeşit yararlı besinlerin olduğu kaselerdir. Görüntüsü iştah kabartan bu kaseleri hazırlaması göründüğü kadar zor değilir.

          Kaselerin içinde ;
             protein kaynağı olarak  süt, yoğurt
            lif kaynağı olarak kuru meyveler, chia, yulaf
            tatlandırıcı olarak bal, pekmez
             omega-3 kaynağı olarak ceviz kullanılabilir.


          Smothie Bowl Nasıl Hazırlanır?
           Malzemeler
                  1 adet donmuş Muz
                1 bardak donmuş Frambuaz
                1/2 bardak Süt Chia tohumu
                 Hindistan Cevizi
                 Nar
                 Bir Su Bardağı Süt

            Yapılışı
Muz, frambuazlar ve süt rondodan geçirilir. Üzeri hindistan cevizi, chia tohumu ve nar  ile  süslenir.

Yeni Trend Teff ve Amarant
      Teff     Teff gevrek olarak kahvaltılarda, ara öğünlerde yoğurt veya salatalarla  tüketilebilir. Çay olarak içilebilir un olarak tariflerde  kullanılabilir. Beyaz una göre daha fazla demir içerir. Glutensizdir intoleransı olan kişiler tarafından tüketilebilir. Piyasada satılan teff tohumlu çay içerik bakımından sadece teff içermediği için risklidir ve kullanılması önerilmemektedir.

   Amarant      Amarant  yüksek protein değerine  sahip bir tahıldır.Pek çok tahılda bulunmayan ‘’lizin’’ aminoasidini içermesi amarantı ‘’tam protein’’ kaynağı  yapmaktadır. Bu bitkini yaprakları sebze kendisi bitki, tohumları ise tahıldır. Amarant  tavada hafif ısıtılıp kahvaltılık gevreklere, salatalara katılabilir.

DİYETİSYEN SENA KONDAK – STJ. DİYETİSYEN SEDEF CEREN DURSUNOĞLU

BETÜL CEYLAN SAĞLIKLI BESLENME VE DİYET MERKEZİ

Yorum Yapılmadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.