17 Nisan 2019 Genel Tarafından Diyetisyen Betül Ceylan

7 SÜPER BESİN

1.KIRMIZI MEYVELER

Antioksidan denince akla ilk gelen besin gruplarından biri olan kırmızı meyveler, aynı zamanda vitamin-mineral deposudur.
Böğürtlen, ahududu, çilek, frambuaz, yaban mersini gibi kırmızı meyvelere özellikle kansere karşı koruyucu etkileriyle beslenmenizde mutlaka yer verin.

Kalp damar sağlığını koruyucu, beyin fonksiyonlarını destekleyici etkileriyle de kırmızı meyveler süper besin kategorisine girmektedir.

2.KİNOA

Glutensiz, protein içeriği yüksek, kaliteli bir enerji kaynağı olan kinoa da sağlığa olumlu etkileri sayesinde süper besin olarak görülüyor.

Diğer tahıllara göre daha fazla protein içeren kinoanın aynı zamanda içerdiği aminoasit çeşitliliği de fazladır. Güçlü antioksidanlar olan flavonoidleri içerir. Böylece kalp-damar hastalıkları, kanser başta olmak üzere birçok hastalığın önlenmesine destek olur.

Kinoayı haşlayarak salatalarınıza ekleyebilir; kısır, pilav gibi diğer tahıllarla yaptığınız tariflerde kullanabilirsiniz.

3.AVOKADO

Sağlıklı yağ kaynaklarından biri olan Avokado da kaliteli içeriğiyle süper besinlerden biridir.

Doymamış yağ asitleri içeren avokado Omega-3 ten zengin olması sayesinde beyin fonksiyonlarını destekler ve kalp-damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.

4.YUMURTA

Yumurta da süper besinlerimizden hatta en süper besinlerden biridir. İçerdiği protein anne sütünden sonra en kaliteli protein olan yumurta, diğer besin öğeleri, vitamin ve mineraller bakımından da oldukça zengindir.

Sağlıklı bireylerin mutlaka günlük beslenmesinde tüketmesi gerekir. Özellikle çocukların beslenmesinde kahvaltının olmazsa olmazlarındandır. Farklı sağlıklı tariflerle çocuklara yumurta sevdirilebilir.

5.KARABUĞDAY

Karabuğday da kinoa gibi glutensiz tahıllardan biridir. Bu yüzden özellikle Çölyak hastaları için iyi bir alternatiftir. Diğer tahıllara göre protein içeriği yüksek, yağ içeriği düşüktür.

Sağlıklı beslenmeye ek olarak tüketildiğinde kalp sağlığını destekleyici etkisi vardır. Yüksek lif içeriğinden dolayı bağırsak ve sindirim sorunlarının giderilmesinde, diyabetin önlenmesinde etkili olabilir.

6.ENGİNAR

Karaciğer sağlığı denince akla ilk gelen sebzelerden olan enginar tam bir sağlık deposudur.
Potasyum, kalsiyum ve manganezden zengin olan enginar A vitamini, B1 vitamini ve C vitaminleri içerir. Enginar aynı zamanda safranın kolay akışını sağlar.

7. ZENCEFİL

Bağışıklık sistemini güçlendirmede en etkili besinlerden biri olan zencefil gribe karşı koruyucumuzdur.

Vücudu ısıtan, metabolizmayı hızlandıran, bağışıklığı güçlendiren bu süper besini de smoothielerinize, yoğurdunuza katarak, kurabiye tariflerinize ekleyerek kullanabilirsiniz. Grip için ise bal ve limonla karıştırarak kür şeklinde uygulayabilirsiniz.

DİYETİSYEN SENA KONDAK

BETÜL CEYLAN SAĞLIKLI BESLENME VE DİYET MERKEZİ

Yorum Yapılmadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.